A čo je môj osud, mami?

Autor: Jozef Bednár | 3.6.2012 o 12:31 | (upravené 3.6.2012 o 12:53) Karma článku: 13,16 | Prečítané:  1014x

Tým otázkam sa nedá vyhnúť. Kladú mi ich najmä ľudia, ktorí mali/majú to šťastie, že sa v ich rodine neobjavilo žiadne vážnejšie zdravotné, mentálne či telesné, postihnutie. Respektíve inakosť (slovu „postihnutie“ sa pri autizme odjakživa bránim). Vraj či si naozaj nevieme u nás doma predstaviť život bez autizmu. Či som definitívne dospel naozaj až so synovým autizmom. Či si človek až s trošku sťaženým krížom uvedomí, čo má v živote naozaj význam a čo je iba prázdnym, hoc navonok pozláteným, obalom.

Samozrejme, že si viem predstaviť život bez autizmu. Majo by bol už siedmakom na základnej škole. Možno by hrával futbal za žiakov Šamorína. Možno by ho zaujímala fyzika či chémia, celé hodiny by trávil nad knihami. Možno by to ale bolo všetko naopak, s Majom by už naplno „plieskala“ puberta a v škole či doma by bol nezvládnuteľný... Rovnako aj ja a polovička. Určite by sme dospeli aj bez spomenutej inakosti. Respektíve by sme si takú otázku ani nekládli. Veď každý človek podľa spoločenskej normy dospieva v osemnástke. Tak aké mentálne či psychické dospievanie v neskoršom veku, mohla by znieť otázka z davu. A o to tu ide. Autizmus som nechcel. Autizmus v našej rodine nechcel nikto z nás. Ale keď sa už objavil a my sme ho prijali (čo iné nám zostávalo?), vidíme paradoxne aj jeho zmysel. Otvoril nám „tretie oko“. Posilnil pokoru. Ukázal nám našu, možno (pre nás určite) zmysluplnejšiu cestu životom. Posilnil náš vzťah. Celú našu rodinu. Priniesol hodnoty, ktoré by sme inak asi neobjavili. Samozrejme, na ceste k hlbšiemu pochopeniu života sa človek zaobíde aj bez väčších prekážok. Na strane druhej, ak sa už tie prekážky v našich osudoch zjavia, pri správnom prístupe k životu a prijatí osudu majú potenciál pomôcť. Či sa tak stane, to však už záleží na každom z nás... „Verím, že dokážeš ovplyvniť svoj osud. Nalož čo najlepšie s tým, čím Ťa Boh obdaril.“ „A čo je môj osud, mami?“ „Neviem, to musíš zistiť sám.“ (z filmu Forrest Gump)
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Dva návody, ako uspieť s novou politickou stranou

Zdá sa, že slovenský volič si bude musieť ešte nejaký čas vystačiť s dnešnou ponukou. Ibaže by Babiš založil pobočku ANO v Bratislave

KOMENTÁRE

Trúfalosť Ruska v Sýrii

Posmech Západu zo zastaranej armády akosi ignoruje podstatu: Putin nepozná škrupule.


Už ste čítali?