Atakovaný pokoj v duši

Autor: Jozef Bednár | 24.11.2012 o 23:34 | (upravené 25.11.2012 o 0:27) Karma článku: 7,48 | Prečítané:  695x

Ak by som si mohol ešte raz vybrať, čo študovať na vysokej škole, vyberiem si psychiatriu. Život sám o sebe zaručuje dobrému psychiatrovi perspektívu. Nehovoriac o dobe, ktorú máme to šťastie (toto nehovorím ironicky, každá doba, ktorej sa človek dožije, je darom, už len preto, že sa jej dožil:) teraz žiť. Ale skôr pre niečo iné by som si spomenutú profesijnú cestu vybral.

Doba, v ktorej je človek okolím často hodnotený najmä podľa toho, aký úspech dosiahne, či aký majetok a peniaze vlastní. Doba charakteristická prekvitaním sociálno - patologických javov v spoločnosti. Permanentným strachom o prácu a z toho vyplývajúcimi finančnými problémami, a to predovšetkým v kontexte úverov (nielen hypotekárnych), ktoré človeka kvária. Doba charakteristická jedinou istotou, ktorou je neistota. Neustále zvyšujúcim sa podielom rozvodov v spoločnosti. Ďalej problémami napríklad s obezitou, prípadne s anorexiou. Drogami ako samostatnou problémovou kapitolou. O alkohole ani nehovoriac. K tomu rastúca kriminalita. A na vrchu všetkého úzkosť z toho, čo je. A čo bude... Takáto doba pokoju v duši veru nepraje. Ak človeku nepomôžu dostať sa zo životných problémov či tráum, ktoré sa môžu stať spúšťačom jeho psychických problémov, rodina či priatelia. Ak ho nemá kto podržať. Ak nemá človek (nielen) v takýchto chvíľach pocit aspoň čiastočnej istoty (úplnú mu nikto nikdy nedá) v súkromí. Potom mu môže pomôcť psychiater ako odborník na to určený. Ak je človek v psychickej núdzi a sám si nevie pomôcť, nie je hanbou o takúto pomoc požiadať. Každý sa ale musí rozhodnúť sám. Psychika je základom všetkého. Ak nie je duša v poriadku, (po)cíti to aj telo. Trpí. Hoc signály vysiela jasné, zo začiatku to nemusí otvorene dávať pocítiť. Ale skôr či neskôr sa podkopaná psychika ozve, a to v podobe nejakého zdravotného problému. Za väčšinou zdravotných patálií stoja nespracované, deštrukčne pôsobiace nezvládnuté neurózy, psychické poruchy a úzkosti... Ak by som si mohol ešte raz vybrať, vybral by som si psychiatriu. Aby som mohol takto pomáhať druhým. Aby duša a zdravie zbytočne netrpeli.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?