Výnimočný syn

Autor: Jozef Bednár | 26.7.2017 o 7:18 | (upravené 26.7.2017 o 7:25) Karma článku: 9,56 | Prečítané:  2842x

Náš prvorodený syn má dnes osemnásť. Svet dospelých mu otvára svoje brány. Marekove detstvo, pokiaľ ide o čísla, ubehlo rýchlosťou blesku. Aké bolo? Čo mu prinieslo? Nezabudne naň v budúcnosti? A čo my?

Náš Marek je výnimočné dieťa. Viem, podobne hovorí o svojom dieťati asi každý rodič. My s manželkou však tvrdenie o jeho výnimočnosti môžeme okrem emočného rozmeru doložiť aj vecnými dôkazmi. Nemal ešte ani tri roky. Nepočúvali sa nám vtedy ľahko prognózy, že sa máme pripraviť na vážnu hrozbu, že nebude nikdy rozprávať. Že nám nikdy nevyzná lásku. Že  nebude vzdelávateľný v bežných školách. Že bude problém s jeho integráciou. Ťažko sa počúvali takéto slová odborníkov. Ale my sme si povedali, že sú to len slová odborníkov, ktorí nás nepoznajú. Notabene Majka. A že my, hoc nie odborníci, postavíme dané prognózy na hlavu. Realita po rokoch? Majko rozpráva. Vyznáva nám lásku. Nielen nám rodičom či sestrám, ale aj svetu okolo neho. A hoci s asistenčnou pomocou, ale už roky je plne integrovaný v bežných školách.

Výnimočný je aj svojimi výsledkami. Na základnej škole, či už prvé štyri roky v špeciálnej, alebo neskôr v bežnej mal väčšinou samé jednotky. Na strednej, na ktorej sa učí za cukrára, má doteraz jednotky a dvojky. Dlhé roky sa venuje spoločenským tancom, vidieť ho tancovať s partnerkami rôzne latinskoamerické tance je veľkým zážitkom. Okrem toho je úspešným krasokorčuliarom, dvojnásobným olympionikom – reprezentantom Slovenska na svetových zimných hrách mentálne postihnutých športovcov. V Južnej Kórey skončil v roku 2013 piaty, v tomto roku v rakúskom Salzburgu siedmy.

Výnimočný je aj svojím pohľadom na svet. Marek hovorí každému pravdu. On proste nevie klamať. V spoločnosti zvykne byť veľmi vtipným a osobitým spoločníkom, extrovertom, ktorému sa ústa nezastavia. Býva skôr usmiaty, s otvoreným srdcom takmer ku každému. Koho si špeciálne obľúbi, tomu telefonuje aj viackrát za deň a informuje ho o všetkých ľuďoch, s ktorými sa vo svojom živote stretne.

Výnimočný je jednoducho vo všetkom. Predovšetkým však tým, ako už od svojho narodenia mení svet k lepšiemu. Nielen nás doma, rodičov a sestry Barborku a Martinku. Ľudia, a to aj neznámi, odchádzajú po stretnutí s ním často vyobjímaní a vysmiati. Jeho srdce v nich zanecháva tak hlbokú stopu, že sa tešia ďalším kontaktom s ním. Vo svete plnom pretvárky a intríg, plnom mamonu a naháňania sa za konzumom je totiž Majko ostrovom normálnosti a ľudskosti. Náš syn netúži po materiálnych veciach. Ale po pohladení, úsmevoch, po otvorených srdciach od ľudí okolo neho. Chce iba to, čo rozdáva. Aspoň štipku tej človečiny. Ale aj keď ju od okolia nedostane, on neprestáva s jej rozdávaním. Len tak. Nezištne. Aby robil druhým radosť. Aby sa druhí ľudia v jeho spoločnosti cítili príjemne. Nakoniec, nemalo by ísť práve o toto aj v životoch a komunikácii nás, „normálnych“ ľudí?

Detstvo nášho syna bolo šťastné. Najmä tým, kam sa za sedemnásť rokov prepracoval. Čo všetko z toho, čo nemal vedieť, sa naučil. Angličtinu, nemčinu a čiastočne aj maďarčinu. Veľa toho vie z matematiky aj zo slovenčiny. Učí sa piecť torty, bábovku a ďalšie dobroty. Pozná naspamäť kalendár, nielen to, kto má kedy meniny, ale aj ktorý dátum padá na ktorý deň v týždni vždy v aktuálnom roku, plus rok dozadu a dopredu. Pamätá si na mená ľudí, ktorých v živote stretne, a keď mu prezradia deň narodenia, tak aj na ten. Nezabúda na miesta, ktoré sme v jeho živote navštívili. Má skvelú  nielen pamäť, ale aj hudobný sluch. Krásne spieva...

Snažíme sa žiť najmä prítomnosťou a budúcnosťou. Preto návraty späť budú mať u nás miesto aj naďalej len pri rekapitulačných životných momentoch. Ale na synove krásne obdobie detstva určite nikdy nezabudneme. Aj preto, lebo náš Marek zostane navždy pre nás dieťaťom. Už veľkým dieťaťom s veľkým srdcom. Svet sa má naďalej na čo tešiť.

Veľa šťastia, zdravia a lásky od ľudí okolo teba na ďalšej tvojej ceste, synček! Veľmi ťa ľúbime.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič s nami nežartuje

On tie nezmysly myslí vážne.


Už ste čítali?